Jan Stanisław Skorupski                                                                                     Zurych, 27 maja 2020

            Zurych

                                                      Instytut Pamięci Narodowej

                                                                 Warszawa

          Szanowni Państwo

        W portalu internetowym Instytutu Pamięci Narodowej, w dziale "archiwa - wniosek dziennikarski" przeczytalem o możliwościach otrzymania interesujących mnie informacji, ale ich warunki nie pasują do mojej sprawy, dlatego postanowiłem zwrócić się do Państwa zacnej instytucji w formie listu otwartego.

         Od dawna trudnię się pisaniem i pracami organizacyjnymi w różnych dziedzinach sztuki.

W latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku prowadziłem w Berlinie Zachodnim galerię "sztuka polska", w której wystawiali swoje dzieła artyści mieszkający wówczas w Polsce, też autorski teatr GAST z udziałem niemieckich aktorów i pisarzy.

        Pisywałem też artykuły do niemieckojęzycznych czasopism. Po wielu latach znalazłem ofertę sprzedaży jednego egzemplarza "Berliner Kunstblatt", którego okładka wydawała mi się znajomą, zamówilem i dobrze trafiłem, bo rzeczywiście był tam mój artykuł, który zamieściłem w moim internetowym portalu: 

http://www.skorupski.com/Galerie_Autoren_Spontanes_Theater_Berlin/index.html

Napisałem o tym do artystek i artysty, którzy mnie wówczas rysowałi, ale nie otrzymałem odpowiedzi. Podzieliłem się tą informacją z przyjaciółmi, którzy zaproponowałi mi przegląd tak zwanej "listy Wildsteina" i rzeczywiście nazwiska zaprzyjaźnionych ongiś ze mną ludzi na tej liście się znajdują, także nazwiska innych moich dobrych znajomych spoza artykułu. Nie ma tu miejsca na opisywanie wspomnień, ale rozmowy, które zapamiętałem, wskazują na możliwość zbierania materiałów do denuncjacji. Zanim napiszę dodatkowy komentarz do załączonego artykułu sprzed laty, chciałbym posiąść pewność, że to są te same osoby z "listy Wildsteina", które mój portret rysowały:

Andrzej Beuermann

Barbara Matuszek

Małgorzata Nowak

         Tylko u Państwa w Instytucie Pamięci Narodowej tkwi odpowiedź na to pytanie. Będę bardzo wdzięczny za pomoc w tej sprawie. Z wyrazami szacunku i oczekiwania  


PS Moje nazwisko też widnieje na "liście Wildsteina" - z tego powodu moi bliscy i znajomi odwrócili się ode mnie, dopiero zaświadczenie IPN pogodzilo mnie ze wszystkimi:
» Pismo IPN                                                                                                                      » ZNAJOMI